proč se léčit homeopaticky?

Málokdo si ještě dnes myslí, že lidská bytost je zkonstruovaná jako nějaký stroj, ze součástek, které stačí v případě poruchy opravit nebo vyměnit. Zní to směšně, že? Jak se ale chováme ke svému tělu v případě nemoci? Vnímáme nemoc jako poruchu nějakého orgánu nebo cítíme, že s tímto nemocným orgánem trpí celá naše bytost? Potlačujeme bolest zad, hlavy nebo kolene analgetiky, abychom se co nejrychleji zbavili obtížného příznaku, srážíme blahodárnou teplotu u respirační virózy (která je koneckonců projevem toho, že náš imunitní systém za nás bojuje), saháme často po prášku na spaní? Nebo vnímáme, že celá naše bytost něco potřebuje, po něčem volá?

Všichni jsme v tomto směru začátečníky. Naše materialistická minulost nás velmi ovlivnila. Proto se možná holistické systémy léčby neprosazují tak rychle, jak bychom si přáli. Homeopatie je - vedle čínské medicíny a ayurvédy - takovou holistickou metodou. Je nám možná svým evropským původem i bližší. Její zakladatel, doktor medicíny Samuel Hahnemann, ji založil a propracoval způsobem, který byl v době 18. století nebývale vědecký. Leč obrovský rozvoj chemie, fyziky a z toho vyplývající technický pokrok nás ohromil a zaslepil. Na tom jsme založili novou medicínu. Nastal čas přiznat si, že tímto způsobem umíme vyřešit jen některé problémy. Mnoho lidí trpí chronickými nemocemi a jejich trápení narůstá. Spotřeba chemických léčiv stoupá.

Homeopatie je metoda, která vidí celého člověka. To znamená, že sleduje nemoc tak, jak se postupně během našeho života vyvíjí, všímá si, jak nemoc působí v oblasti našich vztahů, jak zasahuje naši energii (neboli - řečeno s Hahnemannem - životní sílu), jaké má kořeny v generacích našich předků. Homeopatie má přísná pravidla, jak zhodnotit probíhající účinky léku, hierarchii příznaků atd. Není to žádná metoda pokus-omyl. Homeopat vybírá jeden lék pro určitou dobu, který nejlépe odpovídá energii nemoci pacienta a přesně hodnotí, zda a jaká nastala změna. Tak se běžně stává, že několik lidí s podobným problémem dostane zcela jiný lék, podle své osobnosti a způsobu, jakým se u nich problém rozvinul. U zastaralých problémů homeopat často rozkrývá vrstvu po vrstvě směrem k většímu pocitu zdraví.